Geur en muziek in Rotterdamse metro

woensdag 4 november 2015
timer 2 min

Na een succesvolle proef in metrostation Rotterdam Centraal, introduceert de RET geur en muziek in verschillende metrostations.

De RET heeft acht metrostations voorzien van muziek en zes van geur om het wachten te veraangenamen. De afgelopen maanden hield de RET een proef met geur en muziek in metrostation Rotterdam Centraal. Reizigers voelden zich prettiger en ervoeren een kortere wachttijd. Daarop besloot de RET de komende maanden meerdere stations te voorzien van geur en muziek.

Het toevoegen van geur en muziek past in de ‘broken window-theorie’, die ervan uit gaat dat wat schoon en heel is meer uitnodigt om schoon en heel te laten. Behalve geur, licht en muziek worden stations ook aangekleed met kunstuitingen van Rotterdamse instellingen zoals de Kunsthal en museum Boijmans van Beuningen. Het toevoegen van meerdere belevingselementen tegelijkertijd blijkt het beste effect te sorteren.

De achtergrondmuziek in metrostations wordt afgestemd op het tijdstip van de dag en de drukte in het station. Zo zijn er in de vroege ochtend natuurgeluiden te horen er wordt er rustigere muziek gedraaid op drukke momenten. Meer upbeat muziek is te horen als het rustiger is op het perron. De muziek is al te horen in metrostations Rotterdam Centraal, Beurs, Blaak, Zuidplein, Wilhelminaplein, Eendrachtsplein, Blijdorp en Ambachtsland.

De voor de RET ontwikkelde geur is een subtiele, natuurlijke geur die bijdraagt aan een positieve beleving op het station. Door het toevoegen van onder andere citrus en groene natuurtonen wordt volgens de RET het gevoel van reinheid, veiligheid en rust versterkt, zonder onaangenaam sterk te zijn. De geur wordt verspreid in metrostations Rotterdam Centraal, Beurs, Blaak, Wilhelminaplein, Blijdorp en Eendrachtsplein. De komende maanden volgen meer stations.

Lees hier in een verslag van Mark Duursma (NRC) hoe Lysander van der Sluis, projectleider Beleving op stations bij de RET tot zijn afwegingen is gekomen. RET-directeur Pedro Peters was sceptisch, maar is nu helemaal om.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Doorbraak op het spoor: vakbondsleden CNV keuren cao-voorstel goed

14 jul om 12:00 uur

Er is een doorbraak op het spoor: leden van vakbond CNV hebben maandagochtend ingestemd met het eindbod van NS…

Lees verder »
descriptionArtikel

GVB start aanbesteding aanschaf 78 nieuwe trams

10 jul om 09:50 uur

De Vervoerregio Amsterdam heeft aan het GVB opdracht gegeven om te starten met de aanbesteding voor de aanschaf…

Lees verder »
descriptionArtikel

Kamermeerderheid tegen bezuinigingen op regionaal openbaar vervoer

2 jul om 11:07 uur

De motie die de regering oproept om 225 miljoen van de voorgenomen bezuiniging van 335 miljoen euro op het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Concessie Amsterdam wederom gegund aan GVB

1 jul om 09:15 uur

GVB mag de concessie Amsterdam blijven verzorgen, heeft het het dagelijks bestuur van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vervoerregio’s maken bezwaar tegen bezuiniging op het ov

23 jun om 10:47 uur

De Vervoerregio Amsterdam en de Metropoolregio Rotterdam Den Haag hebben officieel bezwaar ingediend bij het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Twee inschrijvers voor nieuwe ov-concessie in Oost-Brabant

19 mei om 14:57 uur

Arriva en EBS hebben een bieding uitgebracht op de nieuwe ov-concessie in Oost-Brabant. Arriva is de huidige…

Lees verder »
descriptionArtikel

Goan-fiasco kost 1,4 miljoen

15 mei om 14:10 uur

We schreven al eerder over het gebrek aan animo voor de Twentse ov-app 'Goan', waarin Twente ov- en Wmo-vervoer…

Lees verder »
descriptionArtikel

Meer onveiligheid door streng overwegbeleid

2 apr om 11:16 uur

Het overwegbeleid voor spoorwegen is sterk gericht op verbetering van de veiligheid…

Lees verder »