337 zero-emissiebussen toegevoegd aan wagenpark in 2024

maandag 10 februari 2025

Foto: Shutterstock

CROW publiceert elk jaar de Monitor zero-emissiebussen. Uit de editie van 1 januari 2025, dus met data over 2025: het nederlandse (ov)-wagenpark aan bussen is uitgebreid met 337 zero-emissiebussen. Dat brengt het totaal op 1905. De vervoerbedrijven hadden meer ZE-bussen verwacht.

 

EBS ontvangt elke week bussen van VDL voor Zaanstreek-Waterland. Daarmee hoopt de vervoerder nog voor de zomer volledig elektrisch te rijden. Qbuzz wacht nog op bussen van Iveco voor Zuid-Holland Noord, waar de vervoerder sinds half december het vervoer verzorgt. Qbuzz bestelde ook Yutong-bussen, en die kwamen juist weer eerder dan verwacht en rijden al in de dienstregeling.

EBS ontvangt nog steeds wekelijks bussen van VDL voor Zaanstreek-Waterland en hoopt voor de zomer volledig elektrisch te rijden. Qbuzz verwacht nog vele elektrische bussen van Iveco in Zuid-Holland Noord sinds de start van de concessie half december. De bestelde Yutong-bussen zijn juist eerder geleverd en rijden al rond in de regio. 

De Ebusco-bussen voor IJssel-Vecht (EBS) zijn nog niet geleverd. Groningen-Drenthe heeft de bestelde Ebusco-bussen geannuleerd en vervangen door een order bij Yutong. De in Noord-Holland Noord uitgestroomde BYD K7-bussen keren deels weer terug bij Qbuzz in Fryslân.

Afhankelijk van fabrikanten 

De vervoerders willen dus wel, maar blijken in hoge mate afhankelijk van de fabrikanten. De onzekerheid over de leveringen is groot. Dat noopt vervoerders soms tot kunstgrepen met bestaand materieel. De vervoerders grijpen soms ook naar tweedehands elektrische bussen uit het buitenland.
Niet alleen de afhankelijkheid van fabrikanten maakt de transitie naar volledig ov lastig, ook de beperkte capaciteit op het stroomnet is een uitdaging. 

Ook concessieverleners zijn zich bewust van de problematiek. Zo heeft de provincie Gelderland voor de  nieuwe concessie Arnhem-Nijmegen de eis losgelaten om in 2030 volledig zero-emissie te rijden.

Bekijk hier de monitor (CROW)

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Van nieuwkomer tot gevestigde partij

8 aug om 10:10 uur

In iets meer dan tien jaar tijd is EBS uitgegroeid van een relatief onbekende nieuwkomer tot een gevestigde…

Lees verder »
descriptionArtikel

Betere bussen voor Brussel

25 jul om 12:05 uur

MIVB, de vervoerder in het Brusselse gewest, heeft sinds begin dit jaar een aantal elektrische Daimler eCitaro’…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bus zonder bestuurder

24 jul om 16:12 uur

Autonoom vervoer lijkt al jaren dé belofte voor de toekomst, maar in de vorm van autonoom rijdende bussen met …

Lees verder »
descriptionArtikel

Kamermeerderheid tegen bezuinigingen op regionaal openbaar vervoer

2 jul om 11:07 uur

De motie die de regering oproept om 225 miljoen van de voorgenomen bezuiniging van 335 miljoen euro op het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Concessie Amsterdam wederom gegund aan GVB

1 jul om 09:15 uur

GVB mag de concessie Amsterdam blijven verzorgen, heeft het het dagelijks bestuur van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Langeafstandsbus is ondergewaardeerd door negatief imago

27 mei om 08:55 uur

De langeafstandsbus is voor veel Nederlanders een blinde vlek. Zo’n dertig…

Lees verder »
descriptionArtikel

Faillissement dreigt opnieuw voor Ebusco

30 apr om 11:51 uur

​Ebusco, de Nederlandse producent van elektrische bussen, bevindt zich opnieuw in een kritieke financiële…

Lees verder »
descriptionArtikel

EBS wint busvervoer Zeeland

19 mrt om 10:44 uur

De provincie Zeeland heeft vandaag bekend gemaakt de openbaar busvervoer-concessie te gunnen aan EBS. De…

Lees verder »