NS bouwt 190 sprinters om: meer zitplaatsen in tweede klas

maandag 26 mei 2025

Foto: Shutterstock

De NS start deze zomer met het ombouwen van 190 sprinter-treinen om het aantal zitplaatsen in de tweede klas fors uit te breiden. Reden voor deze ingreep is het structurele verschil in bezettingsgraad tussen de eerste en tweede klas: waar in de spits de tweede klas overvol is, blijft de eerste klas gemiddeld voor 90 procent leeg.

Sinds de coronapandemie is de vraag naar eersteklasplaatsen in sprinters verder afgenomen. Volgens de NS heeft dit te maken met veranderend reisgedrag: veel forenzen werken hybride en kiezen minder vaak voor een abonnement of duur los kaartje voor de eerste klas.

Door eersteklasrijtuigen in sprinters om te zetten naar tweede klas, komen er 3.580 extra tweedeklasstoelen beschikbaar. De intercity’s, waar de eersteklasbezetting nog wél substantieel is, blijven ongewijzigd.

Snelle aanpassing

De ombouw betreft met name een visuele aanpassing: stoelhoezen worden vervangen, stickers aangepast. Dit gebeurt buiten de spits op rangeerterreinen, waardoor de treinen ’s avonds weer inzetbaar zijn. De aanpassing vergt dus nauwelijks extra uitval of planning.

De sprinter-treinen worden door de NS gebruikt voor stopdiensten. De treinen kunnen snel optrekken en afremmen en zijn gemaakt voor korte ritten. Ook hebben ze extra deuren om zo snel passagiers in- en uit te laten stappen.

Historie en bredere context

Het onderscheid tussen eerste en tweede klas gaat in Nederland terug tot 1956, toen de oorspronkelijke derde klas werd afgeschaft. Sindsdien kent het spoor twee klassen, met ieder een eigen tarief en beoogde doelgroep.

Toch is er al langer discussie over de relevantie van de eersteklas op korte trajecten. Sommige regionale vervoerders, zoals Arriva in Noord-Nederland en Qbuzz rond Dordrecht, hebben ervoor gekozen géén eerste klas aan te bieden in hun treinen. Volgens hen biedt dit meer efficiëntie en reizigerscapaciteit.

Zowel NS als reizigersorganisatie Rover zijn echter geen voorstander van het volledig afschaffen van de eerste klas. Zij wijzen op het belang van keuzemogelijkheden voor specifieke doelgroepen: zakelijke reizigers, mensen met prikkelgevoeligheid of reizigers die gegarandeerd willen zitten.

Alle 190 sprinters moeten uiterlijk zomer 2026 zijn aangepast. 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Meer onveiligheid door streng overwegbeleid

2 apr om 11:16 uur

Het overwegbeleid voor spoorwegen is sterk gericht op verbetering van de veiligheid…

Lees verder »
descriptionArtikel

Krachtige stationsconcepten voor betere reizigerservaringen

28 mrt om 14:54 uur

Hoe ziet het treinstation van de toekomst eruit in een wereld vol diverse reismogelijkheden en ook vol…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe look voor Valleilijn

28 mrt om 13:52 uur

De Valleilijn - de treinverbinding tussen Amersfoort en Ede-Wageningen - krijgt een flinke make-over. Eind 2023…

Lees verder »
descriptionArtikel

NS presenteert nieuwe dubbeldekker

5 mrt om 14:46 uur

NS presenteert de nieuwe dubbeldekker die besteld is bij leverancier CAF met een model op ware grootte. Dat een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Eurostar stopt met 'zomertrein' naar Marseille

25 feb om 15:54 uur

Eurostar stopt met de trein tussen Amsterdam, Brussel en Zuid-Frankrijk, de Eurostar Sun, voorheen 'Zon-Thalys…

Lees verder »
descriptionArtikel

Einde aan 'omchecken' in zicht

14 feb om 10:06 uur

Het verplichte omchecken bij een overstap tussen verschillende vervoerders lijkt binnenkort tot het verleden te…

Lees verder »
descriptionArtikel

NS-dienstregeling 2026: eerdere en latere treinen, meer treinen richting Zeeland

11 feb om 10:55 uur

NS heeft een adviesaanvraag gedaan bij het Locov voor de dienstregeling 2026. Hoofdpunten: Zeeland en Noord-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Geen alcoholovertredingen vastgesteld bij railmedewerkers in 2024

21 jan om 09:46 uur

In 2024 hielden railinspecteurs van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) samen met de Politie…

Lees verder »